Neškôlka

Čo je Neškôlka?

Neškôlka je svet, v ktorom deti vo veku 3-6 rokov objavujú a rozvíjajú svoj potenciál v lesnom prostredí najmä cez hru. Lesné prostredie je pre nás prirodzeným zdrojom inšpirácie, lebo tu deti môžu slobodne skúšať a zažívať zmeny počasia i ročných období, fyzikálne zákony aj priateľstvo vo svojej malej neškôlkárskej skupinke.  

Rešpektujúcim prístupom vytvárame bezpečné prostredie na rast našich detí a vedieme ich k odhaľovaniu záhad o sebe, ostatných aj o okolí.

Sme prevažne vonku, v príjemnom prostredí petržalského Starého hája. Obed a poobedný oddych máme v interiéri  a v prípade mrzutého počasia sa vnútri odohráva časť programu.

Komunita

Neškôlka nie je len lesný klub, ktorý bude prechodným domovom detí, kým sú rodičia v práci. Je konceptom, ktorý z nášho pohľadu pokrýva životnú filozofiu, ktorou sa riadime a radi ju ponúkneme aj priateľom Neškôlky. Chceme, aby boli rodičia súčasťou Neškôlky. Aby mali možnosť poznať sprievodcov, deti aj rodičov Neškôlkarov.

Čím pevnejšiu komunitu si vytvoríme, tým príjemnejšia bude Neškôlka pre každého Neškôlkára.

Chceme prepojiť svety rodičov a Neškôlky, aby sme si navzájom dôverovali a mohli spoločne riešiť rozvoj detí aj Neškôlky. Preto sú rodičia vítaní a očakávaní:

 • pravidelne na komunitných stretnutiach (napr. vianočné posedenie, opekačka, divadielko, lampiónový sprievod a pod. )
 • 2x ročne na spoločných nerodičkách,
 • na individuálnych nerodičkách o dieťati

Ako fungujeme

Otváracie hodiny

08.00 – 17.00

Orientačný program dňa

 • 8:00 – 9:00 príchod, voľná hra detí
 • 9:00 – 9:30 ranný kruh
 • 9:30 - 10:00 desiata
 • 10:00 - 12:00 pobyt vonku
 • 12:00 - 12:30 obed
 • 12:45 - 14:30 oddych
 • 14:30- 15:00 tvoríme
 • 16:00 - 17:00 pobyt vonku, voľná hra

Mimo zimných mesiacov a veľmi nepriaznivého počasia sa náš program odohráva vonku, v Starom háji. Stabilné interiérové bloky sú obed a poobedný spánok.

Strava

Je pre nás dôležité, aby deti jedli zdravo, chutne a bez zbytočného cukru. Obed nám zabezpečuje Foodi. Keď je príjemne, desiatu aj olovrant jeme vonku.

 

Chcem sa pridať do Neškôlky

409 €/mesiac

+ strava 4,10 €/deň

Priateľom Neškôlky ponúkame za mesačný členský príspevok 5x do týždňa program pre deti v čase od 8.00 – 16.45, malú detskú skupinu do 16 detí, a dvoch sprievodcov. Strava pokrýva pitný režim, desiatu, obed a olovrant.

Prihláška

Keď máme voľné miesto, radi medzi seba vezmeme ďalších Neškôlkarov. 

Hľadáme však partnerov, nie klientov. Radi sa s tebou stretneme a porozprávame, aby sme zistili, či si sedíme. Môžeš si prísť vyskúšať jednu Neškôlku, aby si videl/a ako fungujeme. Keď si padneme do oka, radi vás vezmeme medzi seba 🙂

Často kladené otázky

Sme v petržalskom mestskom lese, takže nám nehrozí útok medveďa či diviaka :), uvedomujeme si však riziká spojené s voľným pohybom detí v prírode.

S rizikom pracujeme na rôznych úrovniach – deti majú nastavené pravidlá, na ktoré dbáme, aby boli dodržiavané (napr.: čakáme sa na dohodnutých miestach, nejeme v lese nič čo nepoznáme, držíme sa na dohľad sprievodcu…), sprievodca priebežne vyhodnocuje riziká, ktoré deťom potenciálne hrozia a preventívne s nimi pracuje (pohybujeme sa pri vode, pracujeme s nástrojmi, preliezame konáre).

Zároveň podporujeme zručnosti a skúseností detí tak, aby vedeli v správnej situácii čo najbezpečnejšie zareagovať (riadená práca s nástrojmi, kontakt s ohňom a pod.)

Neškôlkárov delíme na poobedných spáčov a oddychovačov. Spáči majú priestor na cca 1,5-hodinový poobedný spánok v postieľke.  Pre oddychovačov máme priestor na pokojné aktivity ako čítanie príbehov, kreslenie, aby sa ich telo trochu zregenerovalo na poobedný program. Pre predškolákov máme pripravené aktivity, ktoré pokrývajú preškolskú prípravu.

S rodičmi sa chceme stretávať čo najčastejšie, respektíve vždy, keď je obojstranná potreba niečo riešiť s konkrétnym dieťaťom alebo Neškôlkou ako celkom. Naše nerodičká máme naplánované na každé dva mesiace.

Aby bolo tvoje dieťa v komforte vonku aj vnútri, odporúčame zabezpečiť mu/jej: kvatlitné nepremokavé oblečenie, malý batoh, fľašu, nepremokavé topánky/gumáky, pokrývku hlavy, pyžamo, papuče, náhradné oblečenie.

Chceme, aby sa každý Neškôlkár udomácnil v Neškôlke bez zbytočných stresov a obáv, preto máme pripravený adaptačný proces, v ktorom je prítomný aj rodič, ak mu to vyhovuje. V priebehu cca 2 týždňov budeme Neškôlkara adaptovať v prítomnosti rodiča, ktorý sa bude postupne stále viac vzďaľovať tak, aby sa na konci adaptácie nový Neškôlkar cítil príjemne so sprievodcami aj s ostatnými Neškôlkarmi.

Ak sa ti Neškôlka páči a rád/a by si ju zažil/a naživo, budeme radi, keď sa k nám prídeš pozrieť. Termín si môžeš dohodnúť prostredníctvom mailu na ahoj@neskolka.sk.

Nezáväznú prihlášku do Neškôlky môžeš vyplniť kedykoľvek v priebehu roka TU. Keď sa nám uvoľní miesto, budeme ťa kontaktovať a keď si “padneme do oka”, radi vás s tvojím drobcom privítame medzi Neškôlkarmi.

Niekedy si domov namiesto dieťaťa beriem prasiatko, ale ja verím tomu, že špinavé dieťa, je šťastné dieťa.
Maťa
Luckina mama
Neškôlka je pre mňa čarovné miesto, kde sa stretávajú dva rozdielne svety - dospelákov a detí. A spoločne si vytvárame ten svoj vlastný, rovnocenný. Presne taký svet, aký chceme.
Lula
Sprievodkyňa

Nezmeškaj nič

Daj nám svoj e-mail a raz za čas dostaneš najaktuálnejšie info z Neškôlky.

Odoslaním tohto formulára dávam súhlas so spracovaním mojich osobných údajov pre potreby OZ Neškôlka. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám. Viac o ochrane osobných údajov.