Náš príbeh

Sme občianske združenie Neškôlka, ktoré realizuje dva programy pre deti:

  • Neškôlku – lesný klub s celodenným programom pre deti vo veku 3-6 rokov
  • Neškôločku – lesný klub pre deti vo veku 2-3,5 roka, ktorý je otvorený 3 doobedia týždenne v čase 9.00 – 12.00.

Filozoficky sú nám blízke lesné kluby a škôlky a využívame prvky Montessori pedagogiky. V Neškôlke vytvárame komunitné prostredie, kde sa budú môcť rozvíjať aj rodičia a priatelia Neškôlky.

Veríme, že každé dieťa sa môže rozvíjať, iba keď má na to vytvorené láskyplné a inšpirujúce prostredie. Nie sme opatrovateľky ani pani učiteľky, sme tím sprievodcov a koordinátorov, ktorí veria v potenciál dieťaťa.

Celý príbeh vzniku Neškôlky  nájdeš v tomto článku.

V roku 2020 sme položili základy pre vzdelávaciu skupinu Neškola, ktorá otvorí svoje brány pre prvých Neškolákov v septembri 2021.

Naša vízia a hodnoty

Prečo Neškôlka?

Lebo každé dieťa si zaslúži objavovať svet a rozvíjať svoj potenciál v zdravom, inšpiratívnom a bezpečnom prostredí.

Lesný koncept

Náš lesný koncept vychádza z toho, že príroda je po náručí rodiča druhým najlepším miestom na rast a rozvoj dieťaťa.

Chceme byť s deťmi vonku preto, lebo sú tu pokojnejšie, slobodnejšie a majú viac prirodzených podnetov ako medzi štyrmi stenami. Chceme im nechať slobodu poznávať svoje okolie a samých seba v bezpečných hraniciach, ktoré si spolu nastavíme. Viac sa dozviete na našom blogu

Rešpekt

Bezstarostné detstvo podporujeme vytváraním bezpečného prostredia, ktoré stojí na rešpektujúcom prístupe, hraniciach a vzájomnej empatii. Od voľnej výchovy máme ďaleko a chceme, aby nám deti aj dospelí verili aj preto, že to, na čom sa dohodneme, platí.

Vďaka malej skupinke detí sa vieme na nich naladiť a spolu nastaviť prostredie, v ktorom sa bude cítiť príjemne introvert aj showman, zamýšľavec aj divoká pirátka. Viac na blogu.

Ekológia

Myslíme si, že najviac pomôžeme našej planéte, keď naučíme naše deti, ako ju chrániť. 

Sme eko nadšenci a v Neškôlke používame najmä prírodné materiály a snažíme sa vyhýbať zbytočnému plastu. Podporujeme lokálne produkty, radi nakupujeme kvalitne aj z druhej ruky, vyhýbame sa jednorazovým vychytávkam, triedime odpad. Hovoríme o tom s deťmi a ukazujeme im, aký dopad má naše správanie na prírodu.

Komunita

Veríme, že svety „doma“ a „Neškôlka“ by mali byť prepojené hlavne kvôli psychickej pohode dieťaťa. Chceme aby Neškôlkar cítil, že sa tieto dva svety poznajú, podporujú a dopĺňajú.

Myslíme si, že spokojný rodič = spokojné dieťa (a naopak), a preto nám záleží na tom, aby nám rodičia verili. Aby nás poznali a boli si istí, že výber miesta, kde ich dieťa trávi väčšinu dňa, bola dobrá voľba. My sa o jej naplnenie budeme snažiť zo všetkých síl. Čím silnejšia bude komunita okolo Neškôlky, tým silnejšia bude samotná Neškôlka.

Tím Neškôlky

Kristy Grundová

Sprievodkyňa

Kristy prepája svojou prítomnosťou Neškôločku aj Neškôlku 🙂 Dokáže láskavo hovoriť s deťmi takmer každého veku, možno aj preto, že predtým pôsobila ako advokátka. Venuje sa aromaterapii, meditačným tancom aj práci s fotkami. Už niekoľko rokov rozvíja lesné kluby na Slovensku cez pomoc Asociácii detských lesných klubov. Jej dve deti navštevuju, ako inak, lesnú škôlku a komunitnú školu 😊

Peťa Turčáková

Sprievodkyňa

Peťa vyštudovala bábkoherectvo a divadlo je jej život. Vďaka nej si naši neškôlkári užívajú divadlo, dramatechniky a umenie plnými dúškami. V minulosti učila na ZUŠke a v občianskom združení Deti Dunaja organizovala tábory pre deti z detských domovov. Je mamou dvoch malých žien a nielen pre ne rada pečie, šije, maľuje a hrá na gitare. Peťa neposedí – rada turistikuje, bikuje a pláva.

Marta Burešová

Sprievodkyňa

Marta začala pracovať s deťmi ako vedúca na skautských táboroch, neskôr pôsobila v organizácii AIESEC, má na svedomí obnovu zámku v Čečovicích a aktuálne vedie inline kurzy pre deti. Keď má pocit, že sa okolo nej nič nedeje, sama niečo vymyslí. Často záhradníči, zbiera bylinky a tešíme sa, že rada pečie 🙂

Barbora Mazánková

Sprievodkyňa

Baška vyštudovala liečebnú pedagogiku a v minulosti sa venovala aj  deťom s autizmom. Je tvorivá, hĺbavá a s chuťou rásť. Neškôlkárom veľmi pomáha to, že sa snaží získať nadhľad v každej situácii a nájsť mierové riešenia sporov s humorom a hravosťou 🙂

Monika Legrand

Sprievodkyňa

Pôvodne vyštudovala hotelku, ale zistila, že to nie je to pravé a jej kroky viedli k práci s deťmi, kde sa našla.
Pracovala v jasličkach od najmenších detičiek až po väčšie, kde si človek uvedomí, že len pár mesiacov v živote dieťaťa je veľa.
Baví ju na deťoch ich spontánnosť a autentickosť.
Rada kreslí, maľuje, kreatívne práce sú jej blízke a rada sa učí nové veci.

Kačena Schlosser

Sprievodkyňa

Kačena už od malička rada organizovala, najskôr koordinovala svojich 3 mladších bratov, neskôr ako dobrovoľník mládežníkov v táboroch na Slovensku aj v zahraničí. Vyštudovala manažment cestovného ruchu, popri škole pracovala ako inštruktorka najrôznejších outdoor a teamových aktivít.  Momentálne sa venuje dvojročnému synovi, ktorý je tiež v tíme Neškôločkárov a popri tom organizuje splavy a školu kajaku. 

Katka Hájeková

Koordinátorka, sprievodkyňa

Katka je kreatívna duša s dobrým vkusom. Zabezpečovala vzdelávanie mladých po celom Slovensku v rámci národného projektu Praktik v IUVENTE. Má za sebou kopu zážitkových akcií a školení pre mladých a deti v organizácii Plusko. Venuje sa grafickému dizajnu a koordinuje fungovanie programu Neškôločka, kde zároveň aj sprievodcuje.

Viera Pyra Mojzešová

Koordinátorka, zakladateľka

Pyra kombinuje skúsenosti z marketingu, vzdelávania a vedenia ľudí z rôznych komunikačných agentúr aj organizácie Plusko.  Je spoluautorkou konceptu Neškôlky a Neškôločky, pre ktoré zabezpečuje komunikáciu so svetom a vo vnútri. Fandí zážitkovej pedagogike a radostnému učeniu pre život. Založila a vedie vzdelávaciu skupinu Neškola.

Janka Pavlíková

Koordinátorka, zakladateľka

Janka je spoluautorkou konceptu Neškôlky a Neškôločky. Vďaka profi skúsenostiam z auditu a účtovníctva v korporáte v nej máme finančného guru. Organizačné skúsenosti pozbierala v organizáciách Strom života, 5Pé či AIESEC. Je vždy ochotná pomôcť a riešenia objavuje aj tam, kde sú poriadne skryté. Vďaka nej vznikla v Petržalke komunitná záhrada Polka, ktorú s manželom vedie.

Dokumenty na stiahnutie

Ďakujeme!

Veľmi sa tešíme, že máme kamarátov, rodinných príslušníkov a známych, ktorí nám ochotne pomáhajú. Ďakujeme všetkým za podporu: Hammerbacher SK, Katka Hájeková, Andrej Minárik, VeroniCa Basty, Maroš Markovič, Renáta Čermáková, Pavol Pavlík, Martin Mojzeš.

Nezmeškaj nič!

Daj nám svoj e-mail a raz mesačne dostaneš najaktuálnejšie info z Neškôlky.

Odoslaním tohto formulára dávam súhlas so spracovaním mojich osobných údajov pre potreby OZ Neškôlka. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám. Viac o ochrane osobných údajov.