Náš príbeh

Sme občianske združenie Neškôlka, ktoré realizuje dva programy pre deti:

  • Neškôlku – lesný klub s celodenným programom pre deti vo veku 3-6 rokov
  • Neškôločku – lesný klub pre deti vo veku 2-3,5 roka, ktorý je otvorený 3 doobedia týždenne v čase 9.00 – 12.00.

Filozoficky sú nám blízke lesné kluby a škôlky a využívame prvky Montessori pedagogiky. V Neškôlke vytvárame komunitné prostredie, kde sa budú môcť rozvíjať aj rodičia a priatelia Neškôlky.

Veríme, že každé dieťa sa môže rozvíjať, iba keď má na to vytvorené láskyplné a inšpirujúce prostredie. Nie sme opatrovateľky ani pani učiteľky, sme tím sprievodcov a koordinátorov, ktorí veria v potenciál dieťaťa.

Celý príbeh vzniku Neškôlky  nájdeš v tomto článku.

V roku 2020 sme položili základy pre vzdelávaciu skupinu Neškola, ktorá otvorí svoje brány pre prvých Neškolákov v septembri 2021.

Naša vízia a hodnoty

Prečo Neškôlka?

Lebo každé dieťa si zaslúži objavovať svet a rozvíjať svoj potenciál v zdravom, inšpiratívnom a bezpečnom prostredí.

Lesný koncept

Náš lesný koncept vychádza z toho, že príroda je po náručí rodiča druhým najlepším miestom na rast a rozvoj dieťaťa.

Chceme byť s deťmi vonku preto, lebo sú tu pokojnejšie, slobodnejšie a majú viac prirodzených podnetov ako medzi štyrmi stenami. Chceme im nechať slobodu poznávať svoje okolie a samých seba v bezpečných hraniciach, ktoré si spolu nastavíme. Viac sa dozviete na našom blogu

Rešpekt

Bezstarostné detstvo podporujeme vytváraním bezpečného prostredia, ktoré stojí na rešpektujúcom prístupe, hraniciach a vzájomnej empatii. Od voľnej výchovy máme ďaleko a chceme, aby nám deti aj dospelí verili aj preto, že to, na čom sa dohodneme, platí.

Vďaka malej skupinke detí sa vieme na nich naladiť a spolu nastaviť prostredie, v ktorom sa bude cítiť príjemne introvert aj showman, zamýšľavec aj divoká pirátka. Viac na blogu.

Ekológia

Myslíme si, že najviac pomôžeme našej planéte, keď naučíme naše deti, ako ju chrániť. 

Sme eko nadšenci a v Neškôlke používame najmä prírodné materiály a snažíme sa vyhýbať zbytočnému plastu. Podporujeme lokálne produkty, radi nakupujeme kvalitne aj z druhej ruky, vyhýbame sa jednorazovým vychytávkam, triedime odpad. Hovoríme o tom s deťmi a ukazujeme im, aký dopad má naše správanie na prírodu.

Komunita

Veríme, že svety „doma“ a „Neškôlka“ by mali byť prepojené hlavne kvôli psychickej pohode dieťaťa. Chceme aby Neškôlkar cítil, že sa tieto dva svety poznajú, podporujú a dopĺňajú.

Myslíme si, že spokojný rodič = spokojné dieťa (a naopak), a preto nám záleží na tom, aby nám rodičia verili. Aby nás poznali a boli si istí, že výber miesta, kde ich dieťa trávi väčšinu dňa, bola dobrá voľba. My sa o jej naplnenie budeme snažiť zo všetkých síl. Čím silnejšia bude komunita okolo Neškôlky, tým silnejšia bude samotná Neškôlka.

Tím Neškôlky

Lucia Schrammová

Sprievodkyňa

Lucka je svieži vietor v našich vodách. Študuje pedagogiku a je absolventkou literárno-dramatického odboru. Aj vďaka tomu nás pravidelne baví svojimi bláznivými hrami, novými pesničkami a Neškôlkarom skvele prepája učenie a zábavu. Vie počúvať aj baviť davy. Je zboristka, hubárka a vášnivá kuchárka.

Natália Bélaiová

Sprievodkyňa

Natálka je jemná duša, pri ktorej pookreje aj ten najväčší introvert. Je fanúšikom vege stravy a vie ju aj vypestovať 🙂 Od marketingu a financií korporátu ju to vždy ťahalo do prírody, záhrady a do kuchyne. Náš mierotvorca, ktorý vždy nenápadne zapadne medzi deti, prekvapuje záľubami ako hrnčiarstvo alebo hra na ústnej harmonike.

Klaudia Benkovská

Sprievodkyňa

Veľmi sa tešíme, že ju zo sveta reklamy zavialo k nám. Klaudi je aktívna outdooristka s láskou k architektúre a dobrému jedlu. Fandí minimalizmu a to sa prejavuje aj v jej práci s Neškôlkármi – dokáže vyčarovať z mála veľa a kvalitne. Ak sa chcete pohodovo naladiť, každý rozhovor s ňou je malá terapia 🙂

Ivana Macháčová

Sprievodkyňa

Iva je cestovateľka s láskou k joge a pestovaniu paradajok. Dobrovoľníčila vo francúzskych či talianskych záhradách a má skúsenosti z manažmentu gastro prevádzok, čo jej pomáha pracovať s rôznymi typmi ľudí. Neškôlkarov dokáže zaujať aj pokojným hlasom a inšpirovať nadšením pre záhradníčenie a príbehy.

Marta Burešová

Sprievodkyňa

Marta začala pracovať s deťmi ako vedúca na skautských táboroch, neskôr pôsobila v organizácii AIESEC, má na svedomí obnovu zámku v Čečovicích a aktuálne vedie inline kurzy pre deti. Keď má pocit, že sa okolo nej nič nedeje, sama niečo vymyslí. Často záhradníči, zbiera bylinky a tešíme sa, že rada pečie 🙂

Lila Michalíková

Sprievodkyňa, koordinátorka

Lila kombinuje sprievodcovanie a koordináciu tímu Neškôlky. Bola prvou ženskou predsedníčkou Pluska, kde niekoľko rokov pôsobila ako inštruktorka a školiteľka. Má rada slová – v rôznych jazykoch, písané v knihách a v rozhovoroch s najbližšími. Miluje jógu, fandí minimalizmu a ekológii.

Viera Pyra Mojzešová

Koordinátorka, zakladateľka

Pyra kombinuje skúsenosti z marketingu, vzdelávania a riadenia.  Je spoluautorkou konceptu Neškôlky a Neškôločky, pre ktoré zabezpečuje komunikáciu so svetom a vo vnútri. Fandí zážitkovej pedagogike a vymýšľa rozprávky na želanie. Vedie vzdelávaciu skupinu Neškola.

Janka Pavlíková

Koordinátorka, zakladateľka

Janka je spoluautorkou konceptu Neškôlky a Neškôločky. Vďaka profi skúsenostiam z auditu a účtovníctva v korporáte v nej máme finančného guru. Organizačné skúsenosti pozbierala v organizáciách Strom života, 5Pé či AIESEC. Je vždy ochotná pomôcť a riešenia objavuje aj tam, kde sú poriadne skryté.

Dokumenty na stiahnutie

Ďakujeme!

Veľmi sa tešíme, že máme kamarátov, rodinných príslušníkov a známych, ktorí nám ochotne pomáhajú. Ďakujeme všetkým za podporu: Hammerbacher SK, Katka Hájeková, Andrej Minárik, VeroniCa Basty, Maroš Markovič, Renáta Čermáková, Pavol Pavlík, Martin Mojzeš.

Nezmeškaj nič!

Daj nám svoj e-mail a raz mesačne dostaneš najaktuálnejšie info z Neškôlky.

Odoslaním tohto formulára dávam súhlas so spracovaním mojich osobných údajov pre potreby OZ Neškôlka. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám. Viac o ochrane osobných údajov.