Neškôlka: Sme čudní alebo úplne normálni?

To sa mi páči!

Neškôlka nie je len lesný klub, ktorý bude prechodným domovom detí, kým sú rodičia v práci. Je konceptom, ktorý z nášho pohľadu pokrýva životnú filozofiu, ktorou sa riadime a radi ju ponúkneme aj priateľom Neškôlky. V sérii článkov o našich hodnotách, vám postupne predstavíme to, čo je pre nás v Neškôlke dôležité. Začíname piliermi: lesný koncept, rešpekt, ekológia.

Lesný klub – les je ihrisko, domov aj učiteľ

Náš lesný koncept vychádza z toho, že príroda je po náručí rodiča druhým najlepším miestom na rast a rozvoj dieťaťa. Chceme byť s deťmi vonku preto, lebo sú tu pokojnejšie, slobodnejšie a majú viac prirodzených podnetov ako medzi štyrmi stenami.

Nevadí nám, keď sa zašpinia, lístie im vypadáva z vreciek a topánky sú od blata. Všetka špina je len spomienka na zážitky.

Chceme im nechať slobodu poznávať svoje okolie  (aké je to behať v kope suchého lístia, ako špliecha blato, aký zvuk vydáva konár búchajúci o kmeň) a poznávať samých seba (keď neudržím rovnováhu, spadnem – keď sa v zime nehýbem, je mi zima – keď spolupracujem s kamarátmi, dosiahnem viac) v bezpečných hraniciach, ktoré si spolu nastavíme.

Príroda je plná podnetov, ale nemáme v pláne deti len tak vypustiť v lese a nechať ich, nech študujú 🙂 Okrem voľnej hry, kedy si môžu užívať kamarátov a prírodu podľa seba, im pripravenými zážitkovými aktivitami pomôžeme pochopiť svet (experimenty, hry, expedície) a vedením pri každodenných aktivitách im ukážeme aké príjemné je, keď sa o seba navzájom staráme alebo podelíme, ako nám je dobre, keď sme k sebe ohľaduplní, aj aké dôležité je vedieť povedať „toto mi nie je príjemné“.

Nemusíme si siahodlho hovoriť o zmenách počasia, prírodných cykloch, biológii alebo o fyzike, lebo ich budeme vonku každodenne zažívať. Budeme pozorovatelia, bádatelia, výskumníci aj veľkí experimentátori. Veríme, že pobytom vonku získajú deti fyzické zručnosti (jemná aj hrubá motorika), sebavedomie (sloboda byť zvedavý, odvaha skúšať, sebadôvera po prekonaných prekážkach), kontakt s reálnym svetom (nie je všetko nablýskané ako v herničke alebo na displeji), nové poznatky a pohodu, ktorá z prírody samotnej vychádza. Je plná podnetov, ale nie je hyperstimulátorom, ako všade prítomné displeje a obrazovky, reklamy a šumy, ktoré zahlcujú detskú pozornosť.

Dá sa to aj s rešpektom

Bezstarostné detstvo podporujeme vytváraním bezpečného prostredia, ktoré stojí na rešpektujúcom prístupe, hraniciach a vzájomnej empatii. Od voľnej výchovy máme ďaleko a chceme, aby nám deti aj dospelí verili aj preto, že to, na čom sa dohodneme, platí. Vďaka malej skupinke detí sa vieme na nich naladiť a spolu nastaviť prostredie, v ktorom sa bude cítiť príjemne introvert aj showman, zamýšľavec aj divoký pirát (bez ohľadu na pohlavie 🙂 ). Neklameme deťom ani ich nestrašíme čertmi či policajtmi, nechválime ich za banality a chápeme, že sa nechce ísť na wc všetkým naraz a že sú aj medzi 3-ročákmi poobední nespáči. Vychádzame z prístupov Rešpektovať a byť rešpektovaný a Marie Montessori, ktoré nám pomáhajú dívať sa na našich Neškôlkárov ako na partnerov, ktorých skúsenosti síce nie sú ešte veľké, ale pocity rovnocenné tým našim a kapacita rásť ďaleko väčšia ako tá naša 🙂 Máme sa vzájomne čo učiť.

Sme eko aj napriek tomu, že je to IN

Myslíme si, že najviac pomôžeme našej planéte, keď naučíme naše deti ako ju chrániť. Sme eko nadšenci a v Neškôlke používame najmä prírodné materiály a snažíme sa vyhýbať zbytočnému plastu (hračky, tašky, materiály). Podporujeme lokálne produkty, radi nakupujeme kvalitne aj z druhej ruky, vyhýbame sa jednorazovým vychytávkam, triedime odpad. Hovoríme o tom s deťmi a ukazujeme im aký dopad má naše správanie na prírodu. Snažíme sa o uvedomelú skromnosť (chceme radšej menej a univerzálne hračky) a hmotný minimalizmus (jednoduchší  interiér sa ľahšie upratuje, je harmonickejší a dáva väčší priestor na kreativitu). Pravidelne s deťmi čistíme náš les od odpadkov a správame sa k nemu tak, aby s nami rástol. Eko téma je naša srdcovka a určite si zaslúži samostatný článok 🙂

To sa mi páči!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *