Ako vznikla Neškôlka

To sa mi páči!

S Jankou som sa prvýkrát stretla vďaka mládežníckej organizácii Plusko, kde som pôsobila. Tu som sa o nej dozvedela, že pôsobí v organizáciách 5Pé, Aiesec a za.zime. Potom som ju na dlho stratila z obzoru. Môj život medzičasom obohatil syn Rišo, potom dcéra Mila a s nimi som objavovala tú bláznivú ríšu divov, ktorú deti prinášajú. A zasa sme sa stretli na dni otvorených dverí jednej škôlky. Bola tam naozaj tlačenka a pri zdieľaní našich obáv, že naše deti budú možno bez škôlky, nám to napadlo.

Keď nevieme nájsť pre nás tú naj škôlku, vytvorme si ju!

Úplná haluz. Keby táto akčná dvojmama Klárky a Riška nebola taký nadšenec, asi by projekt Neškôlky nikdy nevznikol.

Bola jar a my sme si povedali, že skúsime komunitnú „škôlku“ s pár kamarátkami. Veď ide leto, do septembra času kopec a možno sa v tej našej vybranej nakoniec miesto pre naše deti predsalen uvoľní. Veď skúsme.

Vedeli sme, že chceme byť vonku, ideálne v lese a veľmi neprepínať deti programom.

Na začiatku nás bolo 6 mám s malkáčmi vo veku 2-4 roky a stretávali sme sa dve doobedia v Starom háji. Všetky deti s mamami, pričom dve z nás vždy pripravili hodinový program. Zvyšok sa jedla ovocná desiata, šantilo sa v lese, debatilo sa. Decká si to užívali, pravidelné stretávanie sa s partiou, noví kamoši, krásne prostredie bratislavského lesoparku. Sama som bola prekvapená, ako si to môj Rišo užíval s úplnou samozrejmosťou. Ako to, že sme pred tým nechodili do lesa takto často?

Tak od septembra už naozaj, hej?

Našli sme si skvelú sprievodkyňu Lulu, ktorá svojím nadšením a láskou k deckám uchváti každého. Dali sme tomu kontúry, nastavili pravidlá fungovania, vybavili zázemie v nízkoprahovom centre Kaspian a otvorili komunitu novým mamám. A o chvíľu už 10 členná skupinka drobcov šantila so sprievodcom a dvoma mamami pomocníčkami, ktoré sa pravidelne striedajú. Pomáhajú sprievodcovi a zabezpečujú desiatu. Táto skupinka má ranný kruh, desiatu, lesné aktivitky, dobrodružnú expedíciu aj spoločný chill out. T dvoch doobedí už boli tri, pridala ďalšia úžasná sprievodkyňa Aďa.

Ono to naozaj funguje!

Ale čo ďalej? Našim drobcom, ktorí budú mať o chvíľu 4 roky by sa zišlo už viac ako 2 doobedia, nie?

Máme ale na to čas, energiu, zdroje?

Nadšenie, skúsenosti z iných oblastí a rozlet našich detí v Neškôlke nás presvedčili o tom, že toto je projekt, ktorý má zmysel. Keby sme boli „len“ pedagogičky, neviem či by sme mali odvahu pustiť sa do Neškôlky vo veľkom. Môj život z komunikačných agentúr ma naučil, že vytrvalo sa po malých krokoch dostanem všade kam chcem! Nadhľadom a pozitívnym prístupom sme s Jankou úplne prepojené a jej poriadok a skúsenosti zo sveta financií sú na nezaplatenie J A náročnosť – na seba, na Neškôlku a na to, že nechceme „len“ projekt pre kamošov, ktorí nám všetko odpustia. Ale Neškôlku, ktorá bude tou výnimočnou „škôlkou“, ktorú sme pre svoje deti všade hľadali.

A tak vznikla Neškôlka (s pracovným názvom Neškôlka 2.0 🙂 – lesný klub s montessori prvkami s celodennou starostlivosťou o deti vo veku 3-6 rokov. Je to ešte len bábätko, jej náplň sa pomaly formuje, sprievodcovia k nám ešte len mieria, aby sme spoločne vytvorili to najlepšie miesto pre deti. Bude to hlavne vonku, s ľuďmi, ktorí deti nielen majú radi, ale dokážu s nimi aj partnersky jednať. So sprievodcami, ktorí im pomôžu objavovať a bezpečne skúšať všetko nové a s rodičmi, ktorí okrem kvalitnej starostlivosti, zdravého jedla a slobody, doprajú svojim deťom aj trocha komunity, ktorú v Neškôlke ponúkneme. Aby sme zachovali aj súčasnú „starú“ Neškôlku, vznikla naša Neškôločka, ale o tej nabudúce.

Tešíme sa 🙂

Zaujala ťa Neškôlka ako rodiča/ pedagóga/ fanúšika alebo len tak? Napíš nám svoju adresu na neskolka.petrzalka@gmail.com alebo nechaj svoj mail v spodnej časti našej hlavnej stránky, my ťa budeme priebežne informovať, čo nové.

PS1: Ozaj, nakoniec sme sa do tej škôlky, kam sme sa s Jankou snažili dostať na dni otvorenom dverí obe dostali. Neškôlka už vtedy žila bohatým životom a my sme si nevedeli predstaviť, že to bude bez našich detí.

To sa mi páči!