Neškôlka pomáha II.

To sa mi páči!

Pre deti vo veku 3-6 rokov

Pre našich Neškôlkarov pripravujeme inšpirácie na aktivity, audiorozprávky a videá, s ktorými sa chceme podeliť aj s tebou, aby sme ti uľahčili toto náročné obdobie “korona prázdnin”.
Natálka, Ivka, Lula a Pyra


Tento materiál vznikol vďaka sprievodkyniam z Neškôlky a Neškôločky. Ak ťa inšpiroval a chceš pomôcť jeho ďalšej tvorbe, podpor nás prosím jednorazovým alebo pravidelným darom cez portál darujme.sk.
Vďaka tvojmu príspevku môžeme aj v čase krízy rozvíjať deti zmyslupnými aktivitami, ktoré im pomôžu spokojne rásť.
Ďakujeme 🙂

Príbehy líšky Letošky I.

Zoznámte sa s našou Letoškou. Dnešný príbeh je o odvahe, vzájomnej podpore a prekonaní strachu, ktorý ukáže dieťaťu, ako sa dajú prekonávať prekážky. V závere nájdeš otázky na zamyslenie a rozhovor s dieťaťom o odvahe a aktivity, s ktorými si môžete vyfarbovať, vystrihovať a lepiť na rozvoj jemnej motoriky.  Napísala naša sprievodkyňa Natálka, ilustrovala Ivka.


Video: ukazovacie riekanky

Naša sprievodkyňa Natálka vám predvedie ukazovacie riekanky, ktoré sú v Neškôlke veľkým hitom: O prstoch, O myšičke, O jari.
Spoločné “riekankovanie” posilňuje súdržnosť a je výborné ako denný rituál (napríklad predspánkový).
Tieto riekanky sú výborné na podporu rytmiky, pamäte a hrubej motoriky. Vymysleli naše Ivka a Natálka.


Krajinky


Vyrobte si vlastnú krajinu – ostrov, lúku s riekou alebo kamenisté pobrežie. Potrebuješ len plytkú nádobu (napríklad misku spod kvetináča), hlinu/piesok, vodu a obyvateľov. Všetko ostatné je bonus navyše (kamene/drievka/mach/mušle…).
Najprv si s dieťaťom vyrobte krajinky. Pri výrobe si dieťa ľahšie uvedomí vzťahy v krajine (ostrov obmýva voda, jazero je obklopené krajinou a pod.)

Potom pridajte obyvateľov – zvieratá/panáčikovia/autíčka tu žijú, navštevujú sa alebo oslavujú narodeniny.
Práca s prírodným materiálom stimuluje senzomotoriku. Následná hra s obyvateľmi rozvíja sociálne zručnosti.


Prírodné obrázky

Môžete vyrábať obrazy podľa farby (len s bielymi kvetmi), podľa typu rastlín (len liečivé/len listy stromov…) alebo úplný mix.
Prírodné obrázky vás vyženú von 🙂 Lebo byť vonku v prírode je super. Môžete vyrábať obrazy podľa farby (len s bielymi kvetmi), podľa typu rastlín (len liečivé/len listy stromov…) alebo úplný mix.
Prírodné obrázky vás vyženú von 🙂 Lebo byť vonku v prírode je super.


Tento materiál pripravujeme dvakrát týždenne. Jeden je zameraný na deti vo veku 2-3,5 roka, druhý na deti vo veku 3-6 rokov. Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Nie sme pedagógovia, ale sprievodcovia v lesnom klube Neškôlka a Neškôločka. Náš tím má skúsenosti s prácou so zážitkovou pedagogikou, s predškolákmi a máme aj vlastné deti, ktoré nás toho naučili asi najviac 🙂


Zaujalo nás

Fandíme ohľaduplnému prístupu ku svojmu okoliu, pridajte sa k nám 🙂

Keď deti tvoria, zíde sa veľa lepidla. Viete o tom, že aj lepidlo môže byť eko a viete si ho vyrobiť aj doma? Na našej obľúbenej stránke o znižovaní odpadu nájdete návod.

To sa mi páči!