Neškôlka pomáha IV.

To sa mi páči!

Pre deti vo veku 3-6 rokov

Pre našich Neškôlkarov pripravujeme inšpirácie na aktivity, audiorozprávky a videá, s ktorými sa chceme podeliť aj s tebou, aby sme ti uľahčili toto náročné obdobie “korona prázdnin”.
Natálka, Ivka, Lula a Pyra


Tento materiál vznikol vďaka sprievodkyniam z Neškôlky a Neškôločky. Ak ťa inšpiroval a chceš pomôcť jeho ďalšej tvorbe, podpor nás prosím jednorazovým alebo pravidelným darom cez portál darujme.sk.
Vďaka tvojmu príspevku môžeme aj v če krízy rozvíjať deti zmyslupnými aktivitami, ktoré im pomôžu spokojne rásť.
Ďakujeme 🙂


Líška Letoška II

Prečítajte si príbeh o tom, ako líška Letoška objavila dary prírody. Na jednoduchých mikro príbehoch obyvateľov lesa sa dieťa stretáva so 4 základnými živlami. V úlohách za príbehom môžete vyfarbovať a priraďovať zvieratá ku živlom. Autorkami sú naše sprievodkyne: napísala Natálka, ilustrovala Ivka.


Audio: Rozprávka o 3 psíkoch I.

Príbehy o psíkoch Bobikovi, Lobikovi a Kobikovi sú plné priateľstva, prírody a milých objavov, ktoré les ponúka.
Rozprávku číta jej autorka, naša Natálka tak príjemne, že je vďaka tomu ideálna k poobednému oddychu.


Sopka havajského typu

Kto by nechcel mať vlastnú sopku?
Vytvor z hliny alebo piesku kopček, do jeho vrcholu zahrab až po otvorený okraj malú sklenenú (napr 2-decovú) fľašu plnú octu a nasyp do nej sódu bikarbónu. Experiment sa podaril ak tvoja sopka začne chrliť lávu. Ak pridáš potravinárske farbivo, láva bude farebná.
Postavte na úpätie sopky dedinu, ktorú treba po výbuchu urýchlene zachrániť.
Dieťa rozvíja konštrukčné zručnosti pri tvorbe sopky a robí prvé chemické pokusy.


Deň Zeme

O prírodu sa oplatí starať nielen v apríli. Veľmi pekné detské knihy o ekológii nájdeš aj tu.
Naše pracovné listy vám pomôžu vytriediť smeti z lesa a doma si môžete spraviť “poriadok” vo vašich vlastných smetiach: vyber z koša odpad, na ktorom ukážeš svojmu drobcovi plasty, papier, bio a komunál. Keď sa správne vytriedia, dá sa z nich zasa niečo vyrobiť a neskončia v jednej kope na skládke. Čo kam patrí si môže drobec skúšať aj sám.
A keď pôjdete von, vezmite si rukavice (alebo kliešte) s taškou a pozbierajte odpadky do smetiaka. Je to výborný týždenný ekorituál a budete parádnym vzorom aj pre svoje okolie.


Reflexia: Nedokončené vety

Reflexia, alebo ohliadnutie sa za nejakou situáciou, pomáha človeku pomenovať to, čo prežil. Pre deti je to neprebádaná oblasť a pomáha im pracovať s časovou postupnosťou (dnes/včera/predtým)  a popísaním svojich zážitkov. Táto pokojná aktivita je ideálna na večerný rituál (napr. rozhovor v posteli pred rozprávkou). Dieťa dokončuje nasledovné vety:
Dnes sa mi páčilo…
Dnes sa mi nepáčilo…
Dnes chcem poďakovať…
Je fajn, keď odpovedáš aj ty, aby malo dieťa pozitívny vzor ako odpovedať. Keď máte čas a chuť, môžte sa o odpovediach porozprávať viac (prečo? čo si potom urobil/a)


Tento materiál pripravujeme dvakrát týždenne. Jeden je zameraný na deti vo veku 2-3,5 roka, druhý na deti vo veku 3-6 rokov. Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Nie sme pedagógovia, ale sprievodcovia v lesnom klube Neškôlka a Neškôločka. Náš tím má skúsenosti s prácou so zážitkovou pedagogikou, s predškolákmi a máme aj vlastné deti, ktoré nás toho naučili asi najviac 🙂


Zaujalo nás

Chceš čítať a rozmýšľať? Tu je inšpiratívny článok: Veľká päťka psychických potrieb rodičov, o tom, že naše deti budú spokojné/vyrovnané/šťastné vtedy, keď takí budeme my.

To sa mi páči!