Pre deti vo veku 3-6 rokov
Pre našich Neškôlkarov pripravujeme inšpirácie na aktivity, audiorozprávky a videá, s ktorými sa chceme podeliť aj s tebou, aby sme ti uľahčili toto náročné obdobie “korona prázdnin”.
Natálka, Ivka, Lula a Pyra
Tento materiál vznikol vďaka sprievodkyniam z Neškôlky a Neškôločky. Ak ťa inšpiroval a chceš pomôcť jeho ďalšej tvorbe, podpor nás prosím jednorazovým alebo pravidelným darom cez portál darujme.sk.
Vďaka tvojmu príspevku môžeme aj v če krízy rozvíjať deti zmyslupnými aktivitami, ktoré im pomôžu spokojne rásť.
Ďakujeme 🙂
Zvieracie rodiny
Ako sa volá mláďa kravy alebo tato káčatka? Naša Natálka popisuje vo videu členov rodiny niektorých zvierat pomocou riekaniek a mini divadla. Texty riekaniek nájdeš v našom pracovnom liste. Tu si tvoj drobec môže pocvičiť jemnú motoriku a vystrihnúť zvieratá, priradiť im prostredie kde žijú a zahrať si divadlo. Dieťa sa bude lepšie orientovať vo zvieracej ríši, objavovať vzťahy a nové slová.
Audio: rozprávka o troch psíkoch V
Príbehy o psíkoch Bobikovi, Lobikovi a Kobikovi sú plné priateľstva, prírody a milých objavov, ktoré les ponúka. Dnešný príbeh o oslave rozpráva jeho autorka, naša Natálka.
Klinčekové obrázky
Budeš potrebovať dosku, malé klinčeky a bavlnky. Vymysli jednoduché tvary (kruh/štvorec) a podľa toho vyznač drobcovi na dosku bodky – do každej bodky treba zabiť klinec. Keď sú všetky klince v doske, omotávajte okolo nich rôznofarebné bavlnky podľa toho, aký obrázok chcete vytvoriť. Alebo akokoľvek sa bude drobcovi pozdávať 🙂
Táto aktivita je výbornou príležitosťou na riadenú prácu s “nebezpečným” nástrojom. Pri zabíjaní klincov sa učí odhadovať svoju silu a kontrolovať ju tak, aby ho klince a kladivo poslúchali. Pre mladšie deti odporúčame použiť väčšie klince, aby sa im s nimi ľahšie pracovalo. Aj preto, že omotávanie bavlniek je riadna makačka pre jemnú motoriku.
Oči na chrbte
Kresli drobcovi niečo prstom na chrbát a on bude hádať, čo to je. Začni od jednoduchých geometrických tvarov (kruh/trojuholník/štvorec) po popisované kresby (kreslím kolesá, volant, výfuk, kapotu… čo je to?).
Pre deti je takáto kontaktná aktivita veľmi upokojujúca (vhodná aj pred spánkom), drobec sa sústredí na svoje telo a uvedomuje si ho. Trénuje si predstavivosť a vnímanie svetu cez dotyk.
Tento materiál pripravujeme dvakrát týždenne. Jeden je zameraný na deti vo veku 2-3,5 roka, druhý na deti vo veku 3-6 rokov. Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.
Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.
Nie sme pedagógovia, ale sprievodcovia v lesnom klube Neškôlka a Neškôločka. Náš tím má skúsenosti s prácou so zážitkovou pedagogikou, s predškolákmi a máme aj vlastné deti, ktoré nás toho naučili asi najviac 🙂
Zaujalo nás
Nad kombináciou “deti a technológie” si naši rodičia rozhodne nemuseli lámať hlavu.
V spleti rôznych informácií a rád okolia nám zažiarila kniha Spojení navždy od Zuzany Gránskej. Otvára tému vplyvu technológií na najmenších a riadne z nej mrazí.
Naše zlo/zvyky sa prelievajú na naše deti a ešte o tom ani nevedia, ale raz sa možno budú pýtať aj na všetky fotky, ktoré sme s nimi zavesili na sociálne siete. Viac o tom v článku o Facebookových deťoch.