Neškôlka pomáha III.

To sa mi páči!

Pre deti vo veku 2-3,5 roka

Pre našich Neškôlkarov pripravujeme inšpirácie na aktivity, audiorozprávky a videá, s ktorými sa chceme podeliť aj s tebou, aby sme ti uľahčili toto náročné obdobie “korona prázdnin”.
Natálka, Ivka, Lula a Pyra


Tento materiál vznikol vďaka sprievodkyniam z Neškôlky a Neškôločky. Ak ťa inšpiroval a chceš pomôcť jeho ďalšej tvorbe, podpor nás prosím jednorazovým alebo pravidelným darom cez portál darujme.sk.
Vďaka tvojmu príspevku môžeme aj v čase krízy rozvíjať deti zmyslupnými aktivitami, ktoré im pomôžu spokojne rásť.
Ďakujeme 🙂

Aka tika gymnastika


Jednoduchú rozcvičku s Lulou sa naučia aj tie najmenšie deti. Je výborná ako denný rituál (napr. ráno) a podporuje motorickú pamäť a rozvoj hrubej motoriky.


Premena

Premena húsenice na motýľa je riadna dráma! Jej popis a pracovné listy k nej nájdete na stránke tvorimesdetmi.sk
S nami sa môžete na jednotlivé fázy zahrať:
1. som vajíčko – nevidím, nehýbem sa, čupím alebo ležím v klbku na liste
2. som húsenica – plazím sa po zemi a všetko jem
3. som kukla – spím zabalená tuho do deky, keď sa z nej vyslobodím,
4. som motýľ – veselo lietam okolo (zo šatiek a farebných látok si môžete vyrobiť farebné krídla)


Vtáky okolo nás

Všade naokolo počuť vtáčí spev. Hlasy našich najznámejších vtákov si vypočujte tu. Dieťa vylepšuje sluchovú pamäť a poznáva zvuky prírody.
Pomôžte im pri znášaní vajíčok: vyrobte hniezda z toho čo doma/vonku nájdete (látky/špajdle/paličky/listy/tráva/papier).
Potom im vymodelujte vajíčka (z plastelíny/moduritu/vosku…) podľa veľkosti vtáka a porovnajte ich (pštrosie – labutie – slepačie – slávičie) Výrobou hniezd a vajíčok trénujeme jemnú motoriku a práca s tvárnym materiálom upokojuje.
Porovnávaním a zoraďovaním vajíčok podľa veľkosti objavuje dieťa súvislosti (malý vtáčik, malé vajíčko) medzi vecami.

Sedenie na vajíčkach si môže dieťa vyskúšať aj na sebe – z diek si spraví hniezdo pre seba a naspodok vloží 1-2 pingpongové loptičky (ďalšiu nechá vonku mimo hniezda). Na chvíľu sa na ne posadí (zohrieva ich vlastným telom) a keď vstane, môže porovnať teplotu loptičiek z hniezda a mimo neho. Tu najprv trénuje svoje konštrukčné schopnosti (stavanie hniezda) a vidí ako funguje prenos energie (zohrievanie vecí vlastným telom).


Teplo – zima

Výborná pátračka, pri ktorej dieťa trénuje orientáciu v priestore a reakciu na stupňovanie zadania.
Bez prítomnosti drobca niečo schovaj vo vyhranenom priestore (v byte/v izbe/v lesíku). Dieťa prichádza a podľa toho, či správne smeruje ku skrytému predmetu alebo nie, dostáva popis (teplo/teplejšie/horíš = ideš dobre/si blízko/je to tam!  zima/chladnejšie/mrzneš = ideš zle/vzďaľuješ sa/tam to určite nie je).


Tento materiál pripravujeme dvakrát týždenne. Jeden je zameraný na deti vo veku 2-3,5 roka, druhý na deti vo veku 3-6 rokov. Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Nie sme pedagógovia, ale sprievodcovia v lesnom klube Neškôlka a Neškôločka. Náš tím má skúsenosti s prácou so zážitkovou pedagogikou, s predškolákmi a máme aj vlastné deti, ktoré nás toho naučili asi najviac 🙂


Zaujalo nás

Odvážni objavitelia

Táto rodinná kontaktná hra je plná príbehov, ktoré si môžeš s deťmi dotvoriť ako sa vám bude páčiť. Nikto v nej nesúťaží ani nevyhráva a predsa je tu priestor na mocenské hry.
Podrobnejší popis tohto slovenského zázraku plného pohybu nájdeš tu.

To sa mi páči!