Neškôlka pomáha IX

To sa mi páči!

Pre deti vo veku 2-5 rokov

Pre našich Neškôlkarov pripravujeme inšpirácie na aktivity, audiorozprávky a videá, s ktorými sa chceme podeliť aj s tebou, aby sme ti uľahčili toto náročné obdobie “korona prázdnin”.
Natálka, Ivka, Lula a Pyra


Tento materiál vznikol vďaka sprievodkyniam z Neškôlky a Neškôločky. Ak ťa inšpiroval a chceš pomôcť jeho ďalšej tvorbe, podpor nás prosím jednorazovým alebo pravidelným darom cez portál darujme.sk.
Vďaka tvojmu príspevku môžeme aj v če krízy rozvíjať deti zmyslupnými aktivitami, ktoré im pomôžu spokojne rásť.
Ďakujeme 🙂

Videonávod: Kubo ušatý

Nakreslite si doma svojho Kuba ušatého. Naša Lula spravila mini video návod ako na to. Tvoj drobec si precvičuje jemnú motoriku, držanie ceruzky a pamäť.Audio: rozprávka o 3 psíkoch III

Príbehy o psíkoch Bobikovi, Lobikovi a Kobikovi sú plné priateľstva, prírody a milých objavov, ktoré les ponúka. Ten dnešný hovorí o živočíchoch žijúcich v blízkosti vôd a ich mláďatách. Číta autorka, naša Natálka.


Hádanky pre nos

Aké to je vnímať svet cez jeho vône? Je ťažké ich identifikovať?
Priprav svojmu drobcovi hádanky pre jeho nos: budeš potrebovať šatku na zaviazanie očí, malé nádoby na kúsky ovocia/kvetov/surovín. Suroviny na ovoniavanie napr: horčica, čokoláda, citrón, škorica, mäta, orgován.

Experimentujte:
 – pri každej surovine háda so zavretými očami čo je to
– aká je to vôňa? silná/sladká/kyslá/príjemná?
 – daj drobcovi ovoňať dve veci a háda či sú rovnaké alebo iné
 – každú vec môže skúsiť aj ohmatať či ochutnať
Dieťa sa učí, aký citlivý je každý zmysel a zároveň aké ťažké je poznávať svet výlučne jedným. Rozvíjame čuchovú pamäť. So staršími sa dá debatovať aj o tom, ako vonia mama, tato alebo obľúbené miesta.


Experiment: bláznivá tekutina

Pozor, toto bude špinavé 🙂 ale senzomotorický zážitok ako lusk!
Hmota,ktorá je tekutá a pri silnejšom tlaku pevná, je ideálna na objavné patlanie. Budeš potrebovať len škrob, vodu a potravinárske farbivo. Tu nájdeš recept ako na to.
Tento materiál pripravujeme dvakrát týždenne. Jeden je zameraný na deti vo veku 2-3,5 roka, druhý na deti vo veku 3-6 rokov. Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Každá aktivita sa dá zjednodušiť alebo spraviť náročnejšou podľa veku a schopností tvojho dieťaťa. Niektoré aktivity sú naše autorské, niektorými sme sa inšpirovali inde.

Nie sme pedagógovia, ale sprievodcovia v lesnom klube Neškôlka a Neškôločka. Náš tím má skúsenosti s prácou so zážitkovou pedagogikou, s predškolákmi a máme aj vlastné deti, ktoré nás toho naučili asi najviac 🙂


Zaujalo nás

Chceš pomôcť svojim blízkym v seniornom veku?
Okrem pravidelného telefonátu od teba 😉 im pomôže aj precvičenie si hlavy.
Zaujímavé úlohy, ako si udržať sviežu myseľ pravidelne pripravujú naši kamaráti z projektu ucimsadoma.sk.
Nájdeš tu inšpirácie a aktivity aj pre deti, školákov a rodičov.

To sa mi páči!